Mapa bez klapsów

Mapa szwedzkiego infografika Jonasa Dagsona, pokazuje kraje, w których dawanie dzieciom klapsa jest zakazane. Prawo takie obowiązuje w 24 krajach widocznych na powyższej mapie.

Źródło

The Powers of TenPierwszy raz zobaczyłam ten film podczas zajęć na wydziale komunikacji wizualnej w Holandii. Projekt z pracowni Ray i Charles'a Eamsów jest absolutnie wyjątkowy i inspirujący. Zabiera w matematyczną podróż od protonu do odległych o 10 milionów lat świetlnych galaktyk, za każdym razem dodając lub odejmując jedno zero od ostatniej liczby.

Powyżej: 10^0 = 1 metr.

Sekwencje Powers of Ten, około1977, reprodukcja fotograficzna. Źródło

Oficjalna strona projektu tutaj.

Nowa makieta Wprost c.d.

Poniżej zdjęcia. Kliknij żeby powiększyć.


Foto by Wizualna.

Zobacz Wprost w pigułce (pdf).

Nowa makieta Wprost

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie.

Powyżej: Spis treści przed (po lewej) i po redizajnie.

Powyżej: Spis treści przed redizajnem.

Powyżej: [edit] Wprost przed i po zmianie makiety.

Dziś premiera tygodnika Wprost. Zrzuty e-wydania pozwolą póki co porównać stara i nową okładkę i spis treści.

Z zeszłotygodniowego wstępniaka:
PS Już za tydzień „Wprost” pokaże Szanownym Czytelnikom swoje całkiem nowe oblicze. (...) Zaoferujemy najwyższą jakość: od okładki, przez nową szatę graficzną, wszechstronność ujęć, mnogość punktów widzenia (...), po rangę autorów i współpracowników, wyjątkowość zdjęć, komunikatywność infografik. Będziemy pierwszym na polskim rynku tygodnikiem totalnym. Źrodło
Źródło ilustracji

Nowy Wprost

Powyżej: Nowa winieta tygodnika Wprost. Źródło

Od jutra w kioskach tygodnik Wprost w nowej szacie. Już teraz na stronie Nowy Wprost można zobaczyć okładkę nowego wydania z mocno odmienioną winietą. Jak pisze wirtualnemedia:
Za opracowanie nowej szaty graficznej pisma odpowiadało Studio Wprost, którego szefem jest Karol Kinal.

Powyżej: Nowa okładka tygodnika Wprost
. Źródło

Pozostałością po starej winiecie jest jedynie ujemny kerning ;) Brakuje mi nawiązania do historycznego (i jakże rozpoznawalnego) znaku wydawcy w tym rebrandingu. Wprost nie znosiłam tego znaku i tak już chyba pozostanie przez kilka kolejnych lat.

Wkrótce skany nowej makiety :)

Data Flow

Powyżej: Rozkładówki książki


Powyżej: Wywiad z redaktorami Data Flow (dla użytkowników IE video tutaj)


Nicolas Bourquin i Thibaud Tissot wypowiadają się na temat nowej książki Data Flow. Z wywiadu dowiecie się o czym jest książka, czym jest i czemu służy infografika i projektowanie informacji.

Data Flow podzielona jest na 6 sekcji:
Datasphere, Datanets, Datascape, Datalogy, Datanoid i Datablocks.

Informacje o książce i więcej rozkładówek tutaj i tutaj.
Kup na Amazon. Źródła zdjęć.

Złożona krojami Bureau Grot i Farnham.

Książka dobrze zaprojektowana

"14 listopada podczas Targów Książki w Katowicach, zakończyła się 1. edycja konkursu na projekt ilustracji i książki dla dzieci."

Kategoria I – ilustracja brak nagrody w tej kategorii

Kategoria II – ilustracja + tekst


Powyżej: Agata Dudek, ASP Warszawa, Limpopo

Powyżej: Karolina Kornek, Na łące, Dzień na łące, Mruczołek, Psie smutki, Na wyspach Bergamutach

Kategoria III – książka

Powyżej: Aleksandra Woldańska, Pan Jan dla młodych wegetarian

Warto przeczytać fragmenty wypowiedzi Jury kwalifikacyjnego, w którego skład weszli projektanci książek Robert Oleś i Kuba Sowiński.

Źródło: 2+3D

The Future of Food
W listopadowym numerze, magazyn Wired opublikował serię dziewięciu znakomitych infografik, których tematem są problemy związane z rosnącym zapotrzebowaniem na żywność -- głównie mięsa i białka. Na uwagę zasługuje szczegółowość i objętość raportu a także wysoka jakość infografik. Twórcom udało się zgrabnie połączyć efektowne fotografie z prezentacją danych.

Zobacz wszystkie infografiki w dobrej rozdzielczości tutaj.
Tytuł oryginalny: The Future of Food: How Science Will Solve the Next Global Crises.
Zdjęcia i ilustracje: Stephen Doyle, Zack Zavislak

Detal w typografii

Świetna wiadomość dla wszystkich miłośników typografii. W 2009 roku nakładem wydawnictwa d2d ukaże się książka Josta Hochuliego Detal w typografii. Książka stanowi zwięzły przewodnik po mikrotypografii opisujący wszystko co dzieje się obrębie kolumny. Wskazuje i omawia czynniki wpływające na estetykę i czytelność publikacji. Das Detail in der Typografie (1987), ukazała się w 6 językach, ostatnio w wersji angielskiej: Detail in typography (Hypen Press, Londyn 2008).

Mam nadzieję, że wkrótce poznamy datę ukazania się polskiego wydania tej książki :)

Źródła zdjęć typotheque.com i Flickr
Kilka stron do podglądu tutaj i tutaj (
images).
Znalezione na stronie d2d.pl

Reactable

Na tegorocznym festiwalu Ars Electronica w Linzu, projekt Reactable Music Technology Group z Barcelony otrzymał główną nagrodę w kategorii Muzyka Cyfrowa. Reactable to okrągły stół o podświetlonym blacie, na którym grający muzycy poruszają i obracają różne fizyczne obiekty -- odpowiedniki klasycznych komponentów syntezatorów.


Powyżej: Prezentacja i koncepcja projektu Reactable. Video zawiera fragmenty wywiadu przeprowadzonego podczas Sonar Festiwalu (Barcelona, czerwiec 2006) przez Sarę Tirelli oraz urywek live actu z imprezy poświęconej sztuce elektornicznej -- Transmediale (Berlin, luty 2007).


Powyżej: Demo

Polecam nie tylko muzycznym freakom.
Więcej o Reactable tutaj.

[Edit] Björk wykorzystała Reactable podczas ostatniego światowego tournée promującego album "Volta". Zobacz video

Pozdróż do wnętrza komórkiDavid Bolinksy, amerykański naukowiec o swojsko brzmiącym nazwisku wraz z zespołem stworzył niezwykłą animację medyczną zatytułowaną "The Inner Life of a Cell".

Projekt przygotowany został specjalnie dla studentów harvardzkiego Departamentu Biologii Molekularnej (Harvard's Department of Molecular and Cellular Biology). Stanowi element inicjatywy BioVision, pomagającej wyjaśniać i obrazować procesy zachodzące w organizmie człowieka.

Po kilkuminutowym w prowadzeniu na konferencji TED, Bolinsky prezentuje zjawiskową, 3-minutową animację medyczną, przedstawiającą bujne życie wewnątrz komórki. Start animacji: 6:50" [edit]

Wired News pisze:
"Who would have thought the inner workings of a white blood cell could be visually stunning? For those who fell asleep during high school biology classes, David Bolinsky's presentation at the TED conference was a revelation."
Link TED Conference
O autorze animacji

Zobacz także:
Visible Body

Film dokumentalny o mapie londyńskiego metraBBC Four w cyklu Design Classics przedstawia 25-minutowy film dokumentalny o mapie metra w Londynie, zaprojektowanej przez bezrobotnego inżyniera i kreślarza, Harry'ego Becka.

Źródło

Amazon Kindle

Oficjalna prezentacja Kindle:Plusy i minusy urządzenia:Technologia e-Ink (electronic paper) o której pisałam wcześniej tutaj i tutaj wciąż zaskakuje nowościami. Prezentowane urządzenie Kindle posiada standardowe cechy eReadera: ekran o wysokiej rozdzielczości i ostrości obrazu oraz brak podświetlenia (backlight), który umożliwia czytanie nawet przy intensywnym świetle, bez męczenia wzroku.

Szczegóły techniczne:
  • Ekran: 6-calowy ekran E-Ink®, rozdzielczość 600 x 800 px przy 167 ppi, 4-poziomowa skala szarości
  • Wymiary: 7.5" x 5.3" x 0.7"
  • Waga: 10.3 ounces (ok. 300 gram)
  • Wymagania systemu: Brak. Nie potrzebuje połączenia z komputerem.
  • Cena: $359.00
Amazon o swoim produkcie pisze w tym miesjcu.

Wordclock
Simon Heys zaprogramował typograficzny wygaszacz ekranu na Maca, PC i iPhone'a. Po pobraniu pliku z tej strony, można dostosować skrypt do własnych wymagań -- zmienić kolorystykę, typografię i język (m. in. polski). Wygaszacze w akcji tutaj.

Infografiki w Pressie
"Trendy rynkowe i wyniki finansowe najlepiej pokaże infografika. Oczywiście - ta dobrze zrobiona."

Tak brzmi lead do artykułu "Ekonomia w obrazku", opublikowanego w ostatnim Pressie (numer 10/08). Tematem są sposoby wizualizowania informacji ekonomicznych a także najczęściej popełniane przez grafików i wydawców błędy, sposoby budowania informacji, rodzaje wykresów ich zastosowanie i omówienie. Na koniec fachowcy w dziedzinie infografiki -- Paweł Moszczyński (Rzeczpospolita), Lech Mazurczyk (Newsweek Polska) i Rafał Piekarski (Dziennik) -- oceniają ekonomiczne infografiki, które ukazały się w polskiej prasie w ciągu ostatnich miesięcy.

Prace Rafała Piekarskiego zobaczyć można na stronie News Page Designer.
Pawła Moszczyńskiego tutaj, tutaj i tutaj.
Lech Mazurczyk prezentuje swoje prace na stronie NPD.

Kyle Cooper

Wywiad z geniuszem broadcast designu - Kylem Cooperem w siedzibie Imaginary Forces. Prezentacja wybranych animacji i czołówek filmów.

Kyle Cooper/Imaginary Forces documentary (1 z 2)Kyle Cooper/Imaginary Forces documentary (2 z 2)Kyle często zestawiany jest z innym mistrzem gatunku -- Saulem Bassem, o którym pisałam na wizualnej tutaj.

Kyle Cooper Demo ReelWięcej animacji (dobrej jakości) na stronie Kyle'a: prologue.com.

Obama vs. McCain. Internetowy agregator newsów

Do wyborów prezydenckich w USA zostało 25 dni. Śledzenie zmian nastrojów i sympatii społeczeństwa wobec kandydatów bywa emocjonujące. Strona Perspctv pomaga być na bieżąco -- co kilka sekund publikuje nowe dane z CNN, Twittera i całej blogosfery. Pokazuje także wyniki sondaży wyborczych, prognoz, dzienny zasięg i natężenie wyszukiwania w przeglądarkach internetowych.

Ta interaktywna strona zrealizowana została w sposób niezwykle intuicyjny i przejrzysty. I mimo, że w istocie jest jedynie agregatorem newsów, stanowi świetne narzędzie do badania przebiegu kampanii wyborczej w przełożeniu na język wizualny: mapy i wykresy.


Powyżej widget Perspctv
Więcej o projekcie tutaj.
Źródło flowingdata.com

Ruch powietrznyZhaw (Zurich University of Applied Sciences) prezentuje komputerową symulację ruchu powietrznego samolotów pasażerskich w ciągu doby. Łatwo zaobserwować wzmożony ruch w czasie gdy nad Europą świeci Słońce, nocą ruch drastycznie zamiera - podobnie jak w Azji i Ameryce Północnej. Dane lokalizacji samolotów pochodzą z flightstats.com.

Tutaj można śledzić loty w czasie rzeczywistym na terenie Austrii i Niemiec a także poznać wysokość lotu, trasę oraz dokładny czas startu i lądowania.

Źródło: flowingdata.com

Wywiad z Marian Bantjes


Wywiad ze znaną na całym świecie projektantką, ilustratorką i typografką Marian Bantjes, podczas jej wystąpienia na ostatnim spotkaniu Design Matters, organizowanym przez Adobe i AIGA.

Bradzo inspirujące.

Prace Marian można zobaczyć na stronie www.bantjes.com

Gośćmi Designing Minds byli także Stefan Sagmeister, Elliot Earls, Julia Hoffmann, Alan Dye i Debbie Millman. Zobacz ich portrety tutaj.

Typo-linoryty

Seria linorytów map miast. Powyższy negatyw to Amsterdam. Autor wyciął tradycyjnymi narzędziami nazwy ulic z linoleum zbliżonym do formatu A0. Więcej tutaj.

Zobacz także:
Londyn
Nowy York

Autor: strona domowa artysty, Flickr
Źródło: www.typeforyou.org

EtkaBlog poświęcony w całości jednemu glifowi -- ampersand czyli Et .

Autor pisze:
Zamierzam poznawać wariacje mojego ulubionego znaku literniczego i zobaczyć gdzie mnie to zaprowadzi.

Na swoim blogu zamieścił tez kilka ciekawych linków do artykułów traktujących o tym znaku:
  1. The Case for the Ampersand, By Paul Rand in the New York Times, Published: September 10, 1989
  2. Our Middle Name, Ask Hoefler & Frere-Jones
  3. Wikipedia on the ampersand, A decent overview.
  4. The DNA of AND: Ampersand as Myth and Metaphor, by Jessica Helfand in Design Observer

Kontekst w percepcjiPowyżej: Klasyczny przykład znaczenia kontekstu w percepcji obrazu.
Źródło: wordsarepicturestoo.wordpress.com


Zacytuję fragment artykułu "Dwuznaczne widoki" z ostatniego Świata Nauki (wydanie specjalne -- "Iluzje") autorstwa Vilayanura S. Ramachandrana i Diane Rogers-Rachamandran.

Obrazy, które dają się zinterpretować na dwa różne sposoby, nieodparcie nas fascynują choć mózg często reaguje na nie z rozdrażnieniem. Istnieje wiele słynnych złudzeń optycznych, które umożliwiając dwojakie pojmowanie tego, co właściwie przestawiają, podważają nasze przekonanie, że faktycznie widzimy to co widzimy. (...) Obserwacje tego rodzaju doprowadziły niemieckiego fizyka, psychologa i fizjologa Hermanna von Helmholtza do wniosku, że proces percepcji wizualnej u człowieka ma wiele wspólnego z rozwiązywaniem problemów intelektualnych.

Postrzeganie obiektu może się zmienić radykalnie, mimo że obraz na siatkówce jest stały, co oznacza, że nawet w najprostszym akcie obserwacji zawarty jest jakiś element oceny, interpretacji.

Tzw. dwuznaczne obrazy często przywołuje się w podręcznikach na dowód, że ludzkie postrzeganie bywa zdeterminowane przez prekoncepcję.

Le Grand ContentDlaczego, jak i co? Film próbuje odpowiedzieć na te uniwersalne pytania.
O życiu, religii, dojrzewaniu, uczuciach i kablówce.
I am ten times smarter after watching it.
Autorzy filmu: Clemens Kogler i Karo Szmit.
Narracja: Andre Tschinder.
Link: flowingdata.com

E-papier c.d.

Powyżej:
Plastic Logic's flexible backplane is combined with a frontplane material (e.g. electronic paper) to make a flexible display. źródlo

Kontynuując wątek e-papieru, warto przyjrzeć się temu produktowi firmy Plastic Logic.
Źródlo: antyweb.pl

E-ink na okładce EsquireŹródło: infographicsnews.blogspot.com
Krytyka: wired.com

Wizualizowanie Artykulacji


Ligeti - Artikulation

Graficzny zapis kompozycji z 1958 roku, której autorem jest rumuński kompozytor-eksperymentator György Ligeti, znany choćby z utworów skomponowanych do filmów Kubricka: 2001: A Space Odyssey, Lśnienie czy Oczy szeroko zamknięte.

Po dwunastu latach od nagrania tego utworu w Studio of Electronic Music w Kolonii, Rainer Wehinger opracował dla niego partyturę przełamującą dotychczasowe konwencje zapisu nutowego. Zapis Artikulation Ligetiego oparty jest na osi czasu, w której kolory i kształty stanowią alternatywny zapis nut na pięciolinii. Punkty są graficznym odpowiednikiem impulsów, a "grzebienie" – ambientowego hałasu i szumu. Kolory przybierają różne odcienie w zależności od barwy dźwięku – tembru i wysokości tonu.


Powyżej: legenda Artikulation Rainera Wehingera (en, de)

Kompozycje Ligetiego wyprzedzają erę analogowych syntezatorów późnych lat 60’ – niektóre dźwięki powstały na skutek manipulacji taśmą.

Znakomite.

Link: radassembly.com

Euronews Pure
Źródło ilustracji: underconsideration.com

EuroNews, utworzony w 1992 roku przez European Broadcasting Union, dociera do 248 milionów odbiorników na całym świecie.
Ten ogólnoeuropejski kanał informacyjny pojawił się w zupełnie nowej odsłonie 4 czerwca o godzinie 19:00 (CEST). Koncepcję nowego visual identity Euronews opracowało studio FFL Paris. Zmianie uległy m. in.: logo, czołówki, on-air look, strona internetowa i kampania reklamowa. Nowy dizajn jest dopiero trzecią zmianą wizerunku w piętnastoletniej historii istnienia stacji.

Nowe VI jest wyjątkowo oryginalne, odbiega od wizerunku innych, naszpikowanych tanimi efektami i kolorami stacji informacyjnych. Poszczególne sekwencje animacji czołówek bazują na nowym znaku graficznym w formie koła. Prosta grafika i doskonałe kompozycje muzyczne stanowią subtelne tło dla informacji. Decyzję wprowadzenia oszczędnej formy najlepiej uzasadnia Michael Peters z FFL:
“Euronews shows you the facts with transparency. The role of news is to supply the individual with information and allow viewers to form their own opinion.”
Nowe czołówki Euronews pure:Nowe czołówki cz. II:Reklamy:Koniec reklam:Europa:Pogoda i Newsy:"No comment"Badanie opinii na temat nowego wizerunku stacji tutaj
Nowa strona internetowa www.euronews.net

Pisali o tym:
underconsideration.com
bizcommunity.com
broadbandtvnews.com

The Best of TED Conference


Powyżej: zajawka Top 10 TED Talks
Zobacz film na stronie TED

TED to Technology, Entertainment, Design. Wszystko zaczęło się w roku 1984. Wtedy zrodził się pomysł na cykl spotkań ludzi z otwartymi umysłami prezentujących nowe pomysły i idee z dziedziny technologii, rozrywki i dizajnu.

TED Talks zadebiutował w sieci dwa lata temu, odnotowując do dziś 50 milionów odwiedzin globalnej publiczności. Z okazji jubileuszu powstał ranking dziesięciu najlepszych wystąpień: Top 10 TED Talks, który serdecznie polecam.

1. Jill Bolte Taylor: My stroke of insight
2. Jeff Han: Touchscreen demo foreshadows the iPhone **
3. David Gallo: Underwater astonishments
4. Blaise Aguera y Arcas: Jaw-dropping Photosynth demo **
5. Arthur Benjamin: Lightning calculation and other "Mathemagic"
6. Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity?
7. Hans Rosling: The best stats you've ever seen *
8. Tony Robbins: Why we do what we do, and how we can do it better
9. Al Gore: 15 ways to avert a climate crisis
10. Johnny Lee: Creating tech marvels out of a $40 Wii Remote **

* było na Wizualnej | ** tematyka związana z dizajnem

Pobierz video:
Video to iTunes (MP4)
Video to desktop (Zipped MP4)
Hi-def video (480p)

Graficzny wywiad z LennonemNiezwykły, animowany film ilustrujący wywiad z Johnem Lennonem, przeprowadzony w 1969 roku przez czternastoletniego fana -- Jerry'ego Levitana. Historia mówi, że uzbrojony w szpulaka Jerry, wkradł się do pokoju Lennona w Toronto i przekonał go do udzielenia wywiadu na temat Pokoju.
38 lat później, korzystając jedynie z oryginalnego nagrania dźwiękowego, John Raskin wyreżyserował film zatytułowany "I Met the Walrus". Z pomocą znakomitych rysowników Jamesa Brainwhite'a i Alexa Kurina, stworzył film stanowiący wizualną narrację przesłania Johna.

Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego w 2008 r.

Ewolucja Znicza Olimpijskiego

NY Times po raz kolejny prezentuje ciekawą infografikę z okazji igrzysk w Pekinie. Dwa posty wcześniej zamieściłam link do interaktywnego grafu olimpijskich medalistów. Tym razem zespół NY Timesa opracował interaktywną grafikę przedstawiającą Historię Znicza Olimpijskiego, od czasu gdy po raz pierwszy pojawił się w 1936 roku w Berlinie.

Warto posłuchać tez nagrania audio w którym Phil Patton przybliża szczegóły projektowania nowoczesnego znicza.

Jest to też doskonała okazja do przypomnienia sobie wszystkich znaków graficznych identyfikujących poszczególne igrzyska - letnie i zimowe.