Wesołych Świąt ;)

Jak powstaje farba drukarskaCoś dla projektantów lubiących tradycyjne media. Peter Welfrare, prezes i główny "inkmaker" firmy The Printing Ink Company opowiada o procesie powstawania farby drukarskiej.

Jego słowa najlepiej podsumowują ten film.:
There's a lot o f craftsmanship , there's a lot of science and there's a lot of passsion.
Bardzo wciągające. Polecam.

Bat-logo
Zobaczcie jak zmieniał się znak Batmana od 1941 roku (!) do 2007. Autorzy kolejnych wersji chyba biorą sobie za punkt honoru każdą, choćby najdrobniejszą zmianę. Jak widać możliwości jest wiele. Ciekawe, że mimo zmian znak pozostaje super-rozpoznawalny.

Źródło ilustracji.

Nowa makieta "Przekroju" już dziś!

Jeszcze nie widziałam, ale od dziś w kioskach tygodnik Przekrój w nowej szacie. Zmiana layoutu to jeden z punktów 3-letniej strategii właściciela tygodnika, Grzegorza Hajdarowicza. Celem działań ma być drastyczne zwiększenie sprzedaży.

tokfm.pl informuje:
"Przekrój" startuje dzisiaj z nową makietą. Trochę odświeżoną, trochę wracającą do tradycji, trochę idącą w stronę multimediów. Kolejnym krokiem rozwojowym ma być otwarcie portalu opartego na "Przekroju" i multimediach filmowych, pokazującego na przykład animowaną grafikę czy filmy.
więcej informacji: tutaj

[Edit]
Po przejrzeniu środków, z przykrością stwierdzam, że tygodnik ten znajduje się na wizualnej równi pochyłej. Wieje nudą. Dłuższe artykuły otwiera zazwyczaj ciekawa i dobra ilustracja -- moim zdaniem jedyny plus obecnego "Przekroju". Kolejne strony to ściana litego tekstu. Fatalny krój w nagłówkach, liternictwo koślawe, niemal komiksowe. Na domiar złego, właśnie przeczytałam o 26,8 proc.* spadku sprzedaży (rok do roku) -- co stanowi największy spadek wśród polskich tygodników opinii. W tym samym okresie, większość tygodników zanotowała wzrost.

Autorem nowej szaty jest Marek Knap.

* źródło: Rzeczpospolita, 21.XI.2010.

Ty tu urządzisz!

Kilka dni temu wzięłam udział w ciekawej akcji promującej nowy katalog IKEA 2011. Działania marketingowe kierowane były między innymi do grupy blogerów piszących na tematy związane z szeroko pojętym dizajnem. Poproszono mnie o sfotografowanie przedmiotu z "metką" IKEA, który znajduje się w moim mieszkaniu. Zdjęcie zostało wykorzystane na spersonalizowanej okładce katalogu z hasłem "Ty tu urządzisz".

Po zaledwie kilku dniach otrzymałam gotowy katalog, w dodatku w rozmiarze XL - 29 cm x 33,5 cm!

Zawartość katalogu nie rożni się od jego tradycyjnego odpowiednika (wersja on-line dostępna jest tutaj). Wciąż zachwyca znakomitymi fotografiami, inspirującymi aranżacjami wnętrz a przede wszystkim - funkcjonalnymi rozwiązaniami niewielkich przestrzeni, za które najbardziej lubię IKEA.

Struktura i layout katalogu nie zmieniły się w ogóle. I dobrze. Po co zmieniać coś, co jest świetnie zaprojektowane, przejrzyste i czytelne. In plus zmieniły się natomiast niektóre fotografie przedstawiające kolekcje przedmiotów. Są bardziej nastrojowe, ciemne, wprowadzają ciepły, wręcz intymny klimat.

Jeśli chodzi o asortyment, niewiele jest nowości. Choć z jednej strony to dobra wiadomość. System mebli IKEA bazuje wszak na modułowości, zachowując standardowe formy i wymiary. Dzięki temu można puścić wodze wyobraźni i zmieniać styl wnętrza za pomocą wymiany kilku elementów jak np: obicia sofy, frontów szafek kuchennych, abażurów itd... Możliwości jest wiele.

Oczywiście jako projektanta, wciąż nie mogę zrozumieć dlaczego firma zrezygnowała z klasycznej i znakomicie identyfikującej sieć sklepów Futury na rzecz Verdany - kroju zaprojektowanego na potrzeby mediów elektronicznych. Było na ten temat głośno rok temu na wielu blogach poświęconych typografii czy projektowaniu graficznym.

Tak czy siak, nowy katalog i jego zawartość trzymają poziom. Wiele osób znajdzie tam ciekawe rozwiązania dla swojego mieszkania.

Sieć długów Europy

Kilka krajów europejskich boryka się z problemami gospodarczymi. Ich potężne zadłużenie sięga setek miliardów dolarów. Informacje o tym, kto komu ile jest dłużny, sprawdzicie analizując poniższą infografikę.
zobacz oryginał / powiększenie
Przeczytaj cały artykuł o stanie finansów publicznych pięciu krajów na stronie NY Timesa.

If it was my home

Projekt www.ifitwasmyhome.com pozwala uświadomić sobie skalę zagrożenia spowodowanego wyciekiem ropy z platformy wiertniczej koncernu BP Deepwater Horizon 20 kwietnia 2010 roku.

Strona www.ifitwasmyhome.com przenosi plamę ropy na nasze podwórko. Dosłownie.

Wykład o pięknie i brzydocie nie tylko w typografii

Co?: wykład w języku angielskim "{ths} o typografii, dizajnie i sztuce"
Kto?: Thomas Schostok
Miejsce: Galeria Design, 50-067 Wrocław, ul.Świdnicka 2-4
Czas: sobota, 29 maja o godz. 19.00
Więcej: www.ths.nu

Dla {ths} klasyczne granice pomiędzy komercją a sztuką są rozmyte, a trzy dziedziny - typografia, dizajn i sztuka tak silnie na siebie wpływają, że nie mogą bez siebie istnieć. Podczas pracy {ths} szuka piękna w niedoskonałości. W każdym kroju pisma i projekcie dąży do upragnionego stanu brzydoty, które czyni je interesującymi i ostatecznie - paradoksalnie pięknymi.

(i): W galerii Awangarda – BWA Wrocław trwa wystawa Thomasa Schostoka Hail To The King, Baby! w ramach projektu Out of Sth Prezentuje. Kuratorka: Beata Bartecka

źródło: www.bwa.wroc.pl

Tam, w górzePiękny film dokumentalny opowiadający historię malarzy murali. Koniecznie zobaczcie do końca! Fragmenty filmu pokazują stare, zniszczone reklamy ścienne malowane w NY w latach 40' i 50'. Coś pięknego.

Malcolm Murray
Muzyka: Album Leaf :)

Więcej uptherefilm.com

Hakobo Graphic World

Hakobo to twórca dobrze znany w środowisku projektantów graficznych. Jakub Stępień, ukrywający się pod tym japońsko-brzmiącym pseudonimem jest według mnie ikoną polskiego dekonstruktywistycznego projektowania. Artysta eksperymentuje z formą i typografią, negując wszelkie możliwe kanony wypracowane przez dziesięciolecia.Oglądając album HGW. Hakobo Graphic World, ma się poczucie, że projektowanie przychodzi mu z niezwykłą łatwością. Co więcej, powstanie autorskiej publikacji projektanta graficznego jest w Polsce niespotykane, podobnie jak wysoka jakość wydania albumu, która w tym wypadku jest na prawdziwie światowym poziomie.Monografia Jakuba Stępnia aka Hakobo, ujęta w formę ponad 200-stronicowego albumu, obejmuje zbiór kilkudziesięciu projektów – plakatów, identyfikacji wizualnych, opraw graficznych wystaw, publikacji i limitowanej kolekcji ubrań i akcesoriów. Mimo tak szerokiego spectrum działań artysty, w każdej pracy znajdziemy charakterystyczną dla Hakobo estetykę geometrii, dekonstrukcji, dekompozycji oraz eksperymentu.Cieszy również fakt, że wystawa Hakobo odbywa się właśnie we Wrocławiu! Do 22 maja w galerii BWA Design można na żywo oglądać prace artysty w otoczeniu ciekawej scenografii oraz wśród mebli projektu samego autora.

Dystrybucja wydawnictwa odbywa się głównie w sieci i w księgarniach przy galeriach sztuki.
Więcej informacji na stronie www.hakobographicworld.com

Album do kupienia tutaj (każdy egzemplarz sygnowany!)
Format: 210x268mm
Objętość: 200 stron
Okładka i papier: Miękka, 150 g/m2
ISBN: 978-83-62436-00-2
Nakład limitowany
Język polski i angielski
Cena: 90zł

Więc potrzebujesz fontu?


Flowchart Może się przydać ;)
Zobacz powiększenie

Krótka historia piktogramów olimpijskich


NYTimes.com opublikował to krótkie video projektanta Stevena Hellera pt: “Olympic Pictograms Through the Ages”.

Randy Krum, autor bloga Cool Infographics pisze:

You may not agree with Steven’s opinions on which icons were better than others, but it is fascinating that every city for every olympics has tried to redesign the icons to add their own visual personality (with the exception of Montreal in 1976 that reused the icons from 1972).

Let’s Enhance..:) Przez takie filmy są same problemy.

Piktogramy Vancouver 2010

Na poniższym video zobaczysz przebieg prac nad projektem, ekipę i studio -- od kuchni.
Świetna prezentacja projektu, wypowiedzi zespołu projektantów.

Kliknij na obrazek żeby zobaczyć video.

Symbole dyscyplin trudno nazwać piktogramami. Bliżej im do ilustracji, ładnie wyprowadzonych ale wciąż ilustracji. To, jak bardzo trudne do zaprojektowania wydają się piktogramy igrzysk zimowych, można prześledzić tutaj. Trudność polega na przedstawieniu dyscyplin zespołowych i konieczności umieszczenia więcej niż jednej figury (postaci) w kadrze. Stąd "tłok" i brak oddechu które zaznaczyłam na rysunku poniżej.

Funkcję komunikacji znaków zaburza m. in.
  • słaba skalowalność,
  • duża ilość szczegółów,
  • różnice w szczegółowości przedstawiania znaków*,
  • brak wewnętrznego pola ochronnego (niektóre elementy graficzne stykają się z ramką piktogramu).
* Przykład: dłonie w znaku przedstawiającym jazdę figurową narysowane są bardzo dokładnie w porównaniu z pozostałymi.

Projekt zestawu piktogramów stanowi jedno z największych wyzwań projektowych. Takiego wyzwania podjął się student krakowskiej ASP Jerzy Rojkowski (dzięki Jarek!) w 2007 roku. Jego projekty opublikowane zostały 2 lata temu w czasopiśmie 2+3D w przeglądzie najlepszych prac dyplomowych.

źródło ilustracji

Więcej o systemie identyfikacji zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver:
Elementy identyfikacji, gadżety
Oficjalna strona

Najlepsze gazety 2009 wybrane

Prestiżowe The Society for News Design wybrało trzech zwycięzców tegorocznego World’s Best-Designed™.

Nagrodzeni w 2009 roku to:
der Freitag | Zobacz galerię
Berlin, Germany
Nakład: 12,400
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung
Germany | zobacz galerię
Nakład: 347,000
The New York Times
New York City / USA | zobacz galerię
Nakład: 800,000
Skład jury 31 edycji World’s Best-Designed™:

J. Bruce Baumann, Evansville (Ind.) Courier & Press
Dennis Brack, The Washington Post
Miguel Gomez, Al Nisr Publishing Group (Dubai)
Lily Lu, consultant at the L5 Communications; co-founder and Executive Director for SND Chinese
Margaret O’Connor, The New York Times

Więcej informacji: www.snd.org

Michael Bierut o klientachCzas trwania: 50 min. | Język: angielski
Michael Bierut, nowojorski projektant z 30-letnim stażem w branży, opowiada o swoich relacjach z klientami w ramach CreativeMornings w NY.

Jak sam mówi:
Moi klienci są dokładnie tacy sami jak Twoi.
Dedykuję wszystkim narzekającym na swoich klientów.
więcej o Michaelu Bierucie | źródło

Porządki na Wizualnej

Po 107 postach na blogu, nadszedł czas na zmiany. Wizualna wciąż funkcjonować będzie na Bloggerze, co w tym przypadku mocno komplikuje zmianę szablonu i grafiki ;) Cierpliwości, będzie ładniej. Mam nadzieję.

PS: Jeśli uda się zrealizować plan to kto wie? Może sama będę tu częściej zaglądać.

[Edit: 31 stycznia 2010 roku zmienił się layout. Enjoy!]

Kroje szyte na miarę

Na zdjęciu: Veronika Burian, źródło
Międzynarodowe warsztaty "Tailored typeface design" 8-12 II 2010

Type Together to międzynarodowa para projektantów Veronika Burian i José Scaglione -absolwenci University of Reading, od 2006 roku wspólnie prowadzący międzynarodowe studio projektowe Type Together TT.

Zajęcia prowadzone przez studio Type Together odbędą się w formie warsztatów skoncentrowanych na projektowaniu krojów pism, dedykowanych na potrzeby identyfikacji konkretnych firm, przedsięwzięć i wydarzeń.

Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim w międzynarodowej grupie uczestników. Warsztaty przeznaczone są dla projektantów i studentów wyższych lat studiów, skupionych na tworzeniu krojów pism, systemów identyfikacyjnych i znaków.
Warsztaty są pełnopłatne. Koszt udziału w całym kursie wynosi 1500 PLN.

Więcej na www.zamekcieszyn.pl oraz pod adresem ewasatalecka@ewasatalecka.a4.pl i agorska@zamekcieszyn.pl.

Materiały do poprania:

Wszytko co posiadam

Szczery i autoironiczny projekt infograficzny Simona Evansa przedstawia cały jego dorobek: od kalesonów (nr 145 po numer 345 chociażby...) Ciekawa kolekcja, ciekawy pomysł.

Zobacz portfolio artysty
Simon Evans, Everything I Have, 2008
Pióro, papier, taśma klejąca, korektor (Tipp-Ex)
60 1/4 X 40 1/8 cali

Diapsy

Tego jeszcze na Wizualnej nie było ;)

Pewna młoda mama dwójki dzieci szyje naprawdę ładne... pieluchy wielorazowe. Oprócz oczywistych walorów estetycznych są po prostu bardzo ekologiczne. Całe mnóstwo wzorów i rozmiarów na blogu www.diapsy.blogspot.com