Wizualizowanie Artykulacji


Ligeti - Artikulation

Graficzny zapis kompozycji z 1958 roku, której autorem jest rumuński kompozytor-eksperymentator György Ligeti, znany choćby z utworów skomponowanych do filmów Kubricka: 2001: A Space Odyssey, Lśnienie czy Oczy szeroko zamknięte.

Po dwunastu latach od nagrania tego utworu w Studio of Electronic Music w Kolonii, Rainer Wehinger opracował dla niego partyturę przełamującą dotychczasowe konwencje zapisu nutowego. Zapis Artikulation Ligetiego oparty jest na osi czasu, w której kolory i kształty stanowią alternatywny zapis nut na pięciolinii. Punkty są graficznym odpowiednikiem impulsów, a "grzebienie" – ambientowego hałasu i szumu. Kolory przybierają różne odcienie w zależności od barwy dźwięku – tembru i wysokości tonu.


Powyżej: legenda Artikulation Rainera Wehingera (en, de)

Kompozycje Ligetiego wyprzedzają erę analogowych syntezatorów późnych lat 60’ – niektóre dźwięki powstały na skutek manipulacji taśmą.

Znakomite.

Link: radassembly.com

Euronews Pure
Źródło ilustracji: underconsideration.com

EuroNews, utworzony w 1992 roku przez European Broadcasting Union, dociera do 248 milionów odbiorników na całym świecie.
Ten ogólnoeuropejski kanał informacyjny pojawił się w zupełnie nowej odsłonie 4 czerwca o godzinie 19:00 (CEST). Koncepcję nowego visual identity Euronews opracowało studio FFL Paris. Zmianie uległy m. in.: logo, czołówki, on-air look, strona internetowa i kampania reklamowa. Nowy dizajn jest dopiero trzecią zmianą wizerunku w piętnastoletniej historii istnienia stacji.

Nowe VI jest wyjątkowo oryginalne, odbiega od wizerunku innych, naszpikowanych tanimi efektami i kolorami stacji informacyjnych. Poszczególne sekwencje animacji czołówek bazują na nowym znaku graficznym w formie koła. Prosta grafika i doskonałe kompozycje muzyczne stanowią subtelne tło dla informacji. Decyzję wprowadzenia oszczędnej formy najlepiej uzasadnia Michael Peters z FFL:
“Euronews shows you the facts with transparency. The role of news is to supply the individual with information and allow viewers to form their own opinion.”
Nowe czołówki Euronews pure:Nowe czołówki cz. II:Reklamy:Koniec reklam:Europa:Pogoda i Newsy:"No comment"Badanie opinii na temat nowego wizerunku stacji tutaj
Nowa strona internetowa www.euronews.net

Pisali o tym:
underconsideration.com
bizcommunity.com
broadbandtvnews.com

The Best of TED Conference


Powyżej: zajawka Top 10 TED Talks
Zobacz film na stronie TED

TED to Technology, Entertainment, Design. Wszystko zaczęło się w roku 1984. Wtedy zrodził się pomysł na cykl spotkań ludzi z otwartymi umysłami prezentujących nowe pomysły i idee z dziedziny technologii, rozrywki i dizajnu.

TED Talks zadebiutował w sieci dwa lata temu, odnotowując do dziś 50 milionów odwiedzin globalnej publiczności. Z okazji jubileuszu powstał ranking dziesięciu najlepszych wystąpień: Top 10 TED Talks, który serdecznie polecam.

1. Jill Bolte Taylor: My stroke of insight
2. Jeff Han: Touchscreen demo foreshadows the iPhone **
3. David Gallo: Underwater astonishments
4. Blaise Aguera y Arcas: Jaw-dropping Photosynth demo **
5. Arthur Benjamin: Lightning calculation and other "Mathemagic"
6. Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity?
7. Hans Rosling: The best stats you've ever seen *
8. Tony Robbins: Why we do what we do, and how we can do it better
9. Al Gore: 15 ways to avert a climate crisis
10. Johnny Lee: Creating tech marvels out of a $40 Wii Remote **

* było na Wizualnej | ** tematyka związana z dizajnem

Pobierz video:
Video to iTunes (MP4)
Video to desktop (Zipped MP4)
Hi-def video (480p)

Graficzny wywiad z LennonemNiezwykły, animowany film ilustrujący wywiad z Johnem Lennonem, przeprowadzony w 1969 roku przez czternastoletniego fana -- Jerry'ego Levitana. Historia mówi, że uzbrojony w szpulaka Jerry, wkradł się do pokoju Lennona w Toronto i przekonał go do udzielenia wywiadu na temat Pokoju.
38 lat później, korzystając jedynie z oryginalnego nagrania dźwiękowego, John Raskin wyreżyserował film zatytułowany "I Met the Walrus". Z pomocą znakomitych rysowników Jamesa Brainwhite'a i Alexa Kurina, stworzył film stanowiący wizualną narrację przesłania Johna.

Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego w 2008 r.

Ewolucja Znicza Olimpijskiego

NY Times po raz kolejny prezentuje ciekawą infografikę z okazji igrzysk w Pekinie. Dwa posty wcześniej zamieściłam link do interaktywnego grafu olimpijskich medalistów. Tym razem zespół NY Timesa opracował interaktywną grafikę przedstawiającą Historię Znicza Olimpijskiego, od czasu gdy po raz pierwszy pojawił się w 1936 roku w Berlinie.

Warto posłuchać tez nagrania audio w którym Phil Patton przybliża szczegóły projektowania nowoczesnego znicza.

Jest to też doskonała okazja do przypomnienia sobie wszystkich znaków graficznych identyfikujących poszczególne igrzyska - letnie i zimowe.

Miasto Niemanna

Zbiór ilustracji dla dzieci autorstwa Chirtophera Niemanna Abstract City zainspirowany został systemem transportu nowojorskiego metro (MTA).


C. N: My sons Arthur, 5, and Gustav, 3, are obsessed with the New York City subway system.

C. N: Arthur knows the map so well that when he got his first pair of subway-map socks, he pointed out with a chuckle that it had the Q still running as an orange line.
Skarpetki do kupienia za 6,5$ :)
Prace jednego z moich ulubionych ilustratorów ukazywały się wcześniej na okładkach New Yorkera, Atlantic Monthly, The New York Timesa oraz American Illustration. Niemann był wielokrotnie nagradzany przez American Institute of Graphic Arts, the Art Directors Club i American Illustration. Jest autorem dwóch znakomitych książeczek dla dzieci "The Police Cloud" i nadchodzącej "The Pet Dragon".

Strona domowa Niemanna christophniemann.com
Projekt Abstract City

Medale olimpijskie

Interaktywny graf przedstawiający liczbę medali olimpijskich przyznawanych na przestrzeni 112 lat. Wielkość koła oznacza liczbę zdobytych medali, kolor -- kontynent z którego pochodzą odznaczeni sportowcy. Do oglądania według położenia geograficznego lub rankingu państw wypadających najlepiej w klasyfikacji medalowej.
Po kliknięciu w dowolne państwo ukazuje się pełna lista medalistów i dyscyplin w których zdobyli medal.

Link: nytimes.com

The Real Girl