3 października 2008
Kontekst w percepcji
Powyżej: Klasyczny przykład znaczenia kontekstu w percepcji obrazu.
Źródło: wordsarepicturestoo.wordpress.com
Zacytuję fragment artykułu "Dwuznaczne widoki" z ostatniego Świata Nauki (wydanie specjalne -- "Iluzje") autorstwa Vilayanura S. Ramachandrana i Diane Rogers-Rachamandran.
Obrazy, które dają się zinterpretować na dwa różne sposoby, nieodparcie nas fascynują choć mózg często reaguje na nie z rozdrażnieniem. Istnieje wiele słynnych złudzeń optycznych, które umożliwiając dwojakie pojmowanie tego, co właściwie przestawiają, podważają nasze przekonanie, że faktycznie widzimy to co widzimy. (...) Obserwacje tego rodzaju doprowadziły niemieckiego fizyka, psychologa i fizjologa Hermanna von Helmholtza do wniosku, że proces percepcji wizualnej u człowieka ma wiele wspólnego z rozwiązywaniem problemów intelektualnych.
Postrzeganie obiektu może się zmienić radykalnie, mimo że obraz na siatkówce jest stały, co oznacza, że nawet w najprostszym akcie obserwacji zawarty jest jakiś element oceny, interpretacji.
Tzw. dwuznaczne obrazy często przywołuje się w podręcznikach na dowód, że ludzkie postrzeganie bywa zdeterminowane przez prekoncepcję.
Etykiety:
inne
Subskrybuj:
Komentarze do posta
0 komentarze:
Prześlij komentarz