Ligeti - Artikulation
Graficzny zapis kompozycji z 1958 roku, której autorem jest rumuński kompozytor-eksperymentator György Ligeti, znany choćby z utworów skomponowanych do filmów Kubricka: 2001: A Space Odyssey, Lśnienie czy Oczy szeroko zamknięte.
Po dwunastu latach od nagrania tego utworu w Studio of Electronic Music w Kolonii, Rainer Wehinger opracował dla niego partyturę przełamującą dotychczasowe konwencje zapisu nutowego. Zapis Artikulation Ligetiego oparty jest na osi czasu, w której kolory i kształty stanowią alternatywny zapis nut na pięciolinii. Punkty są graficznym odpowiednikiem impulsów, a "grzebienie" – ambientowego hałasu i szumu. Kolory przybierają różne odcienie w zależności od barwy dźwięku – tembru i wysokości tonu.
Powyżej: legenda Artikulation Rainera Wehingera (en, de)
Kompozycje Ligetiego wyprzedzają erę analogowych syntezatorów późnych lat 60’ – niektóre dźwięki powstały na skutek manipulacji taśmą.
Znakomite.
- Posłuchaj Lux Aeterna Ligetiego
- Zobacz Ligetiego (2576x1700 px)
- Film: György Ligeti: Portrait, A Documentary by Michel Follin (1993). 63 minuty, język francuski, (no subtitles)
1 komentarze:
Projekt bardzo fajny, przydało by sie go w rozwinąć.W końcu mamy teraz muzykę elektroniczną i za pomocą standardowego zapisu nutowego nie da się wszystkiego zapisać (tak mi się wydaje). Jest jedno "ale". Wydaje się mi, że nadawanie odcienia koloru dla barwy dźwięku jest za mało precyzyjne i dyskwalifikuje osoby z daltonizmem, a nie każdy potrafi improwizować :P
Prześlij komentarz