Das Taxi Hamburg

Epica Awards po raz 21 nagrodziła najlepsze europejskie agencje reklamowe, studia projektowe, telewizyjne i fotograficzne w 37 kategoriach tematycznych. Wsztystkich nagrodzonych można zobaczyć na tej podstronie.
Na mnie niesamowite wrażenie zrobił projekt "Das Taxi" agencji Nordpol+, któremu przyznano srebro w kategorii Transport & Tourism.


Zobacz powiększenie

Das Taxi to system komunikacji... taksówek. Na mapie zaznaczone są wszystkie ulice w Hamburgu (ok 9,000 ulic!) w rejonie kodu pocztowego 20-. System ten dopełnia rozkład jazdy z dowolnego miejsca zaznaczonego na mapie z dokładnością co do minuty i możliwościami rezerwacji taryfy.
Mapa wzbudziła ogromne zainteresowanie użytkowników hamburskiego metro wisząc tuż obok oficjalnej mapy komunikacji podziemnej, która wypada dośc blado przy plątaninie tras obsługiwanych przez taxi. Takiego spaghetti nikt jeszcze nie widział! "Not bad. Pretty detailed..." - powiedział jeden facet ;)Film obowiązkowo!

Modułowe szachy

Ciekawą koncepję zestawu pionków szachowych opublikował James Spahr na swoim blogu. Każda figura szachowa oparta jest na modularnym sześcianie podzielonym siatką 3x3x3. Pomysł o tyle ciekawy, że figury uzupełniają się wzajemnie jak klocki Lego: król z królową oraz wieża z gońcem tworzą prostopadłościan o bokach 3x3x5. Skoczka dopełnia drugi skoczek pozostawiając tylko jeden pusty element. Zestaw zajmuje dzięki temu mało miejsca i może być używany podczas podróży.
Dla początkujących graczy mających problem z zapamiętaniem ruchów poszczególych figur, autor wprowadza ułatwienie w postaci wzoru powstałego w wyniku odjecia modułów sześcianu. Skoczek poruszający się "po literze L" ma układ kostek odpowiadający temu ruchowi.
Żal tylko, że na koncepcji sie skończyło. Pomysł świetny.

Web-Trendy 3.0 Beta

Architekci Informacji opublikowali najnowszą wersję mapy trendów na swojej stronie. Wersja Beta zawiera ponad 300 stacji a każda z nich to potęga na rynku internetowym. Graficznie mapa odbiega od standartów projekowania map komunikacji miejskiej. Porojektanci posłużyli się rzutem aksonometrycznym, który bardziej utrudnia czytanie. Tym razem kanwą do projektu jest sieć ogromnej sieci kolejowej Tokyo (poniżej).

Web Trend Map 2008 Beta do pobrania:
Big, A3
Podlinkowana wersja online

Mapa Web-Trendów

Japońscy Architekci Informacji początkowo stworzyli Mapę Web-Trendów jako prezent świąteczno-noworoczny dla swoich klientów i czytelników. Przedstawia największych graczy rynku internetowego w 2007 roku w oparciu o stylistykę mapy metra Tokyo (pdf).

Wersja 1.0

Do pobrania:
postcard format
DIN A4
DIN A3 (pdf)
2007 Web Trend Map (.gif)

Wersja 2.0


Powyższa ilustracja jest zaktualizowaną i bardziej rozudowaną wersją pierwowzoru. Podobnie do wersji 1.0 wielkie firmy jak Google, Yahoo czy Apple podporządkowane są liniom według określonej kategorii, popularności i perspektyw na przyszłość. Każda linia ma określony kolor: strony poświecone projektowaniu – szary, serwisy społecznościowe – niebieski, filmy – linia fioletowa itd... Wiele firm to większe węzły komunikacyjne. Wikipedia na przykład, leży na skrzyżowaniu 3 linii: Main site, Know-How i Sharing. Twórcy mapy wróżą Wikipedii niezłą przyszłośc przyznając symbol "dobrej pogody" i ewolucję do Web 2.5.

Projektanci świadomie powiązują faktycznie istniejące miejsca Tokyo z niektórymi stronami internetowymi. Ludzie znający miasto odnajdą kilka zakamuflowanych żartów i aluzji.

Do pobrania:
1600×1024 px
1440×900 px
1024×768 px
A3 (pdf)
Klikalna wersja online

Marsz armii Napoleona

1869 – Charles Joseph Minard. "Carte figurative des pertes successives en hommes de l'Armée Française dans la campagne de Russie 1812-1813."
Zobacz w powiększeniu (2,003 × 955 px)

Diagram francuskiego inżyinera
Charles'a Josepha Minarda ilustruje katastroficzny w skutkach marsz armii Napoleona z Kowna do Moskwy podczas Kampanii Rosyjskiej w 1812 roku.

Edward Tufte uznał diagram Minarda za "Probably the best statistical graphic ever drawn".

Obraz ten z pewnością wart jest więcej niż tysiąć słów. Na jednym arkuszu autor zawarł informacje o położeniu geograficznym i kierunku przemieszczania się armii, rozdzielanie się i ponowne łączenie wojsk francuskich.

Liczebność armii przedstawia gruby, jaśniejszy pas u góry. Natomiast czarny pas poniżej ilustruje drogę powrotną. W dole ilustracji znajduje się tabela z zakresem temperatur od 0°C do -30°C. Dzięki pionowym liniom z łatwością odczytujemy spadek lub wzrost temperatury w miejscu i czasie przebywania wojska.

Na szczególną uwagę zasługują fragmenty diagramu, w których żołnierze przekraczają rzeki. W tych punktach liczebność wojska kurczy się najsilniej (np: rzeka Berezina w drodze powrotnej). Straty wojsk francuskich w momencie dotarcia do Moskwy były ogromne. Spośród 422,000 żołnierzy dotarło tam zaledwie 10,000.

Plakat 22" x 15" do kupienia tutaj. Cena 14 $.