Oglądaj fonty na stole

Nie wiem czy taki gadżet ma szanse funkcjonować w branży projektowej, za to świetnie wygląda :)

Zobacz video:

Fontplore is an interactive application designed for searching and exploring font databases. Fontplore helps you to easily find the right typeface for your project in a collection of several thousands of fonts. It lets you browse, preview, compare and print the fonts you are interested in.
And the clou is: It does all that on an interactive table, using tangible objects to navigate and control actions, so the workflow is easy to understand - easy to grasp!
Poczytaj więcej na fontplore.org
źródło | ilustracje

Bo Bergström, Komunikacja Wizualna

W przyszłym tygodniu trafi do księgarń polskie wydanie "Essentials of Visual Communication" Bo Bergatröma. Zobacz spis treści i rozkładówki na amazon.com.
Inspirujący przewodnik po świecie komunikacji w środkach masowego przekazu.
Komunikacja wizualna to przydatna książka wszystkim tym, którzy kształtują obecną kulturę wizualną. Autor publikacji objaśnia jak tworzyć i kształtować skuteczną komunikację – od strategii i przekazu aż po projekt i oddziaływanie – a w efekcie docierać do określonej grupy odbiorców. Porusza takie tematy, jak formułowanie i projektowanie przekazu, efektywne wykorzystywanie zdjęć, zachowanie równowagi między dźwiękiem, tekstem, obrazem i kolorem. Książkę ilustrują aktualne przykłady sprawdzonych na świecie rozwiązań, które pozwalają umieścić poznaną teorię w odpowiednim kontekście oraz stosować ją w praktyce.

Autor - Bo Bergström to szwedzki specjalista w dziedzinie komunikacji, wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia, wykładowca w szkołach projektowania i na innych uczelniach.
więcej na stronie PWN.

Komunikacja wizualna
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009
Objętość: s. 240
Format: 21,6 x 28,0cm
Oprawa: miękka
Cena: 89 zł

Chris Jordan wizualizuje Amerykę

powyżej: 2 300 000 poskładanych uniformów amerykańskich więźniów, skazanych w 2005 roku.

Ten post powinien pojawić się dużo wcześniej. Chris Jordan opowiada o swoich niezwykłych, wielkoformatowych "statystykach" na konferencji TED w lutym 2008. Po obejrzeniu tej 11-minutowej prezentacji, odsyłam na jego stronę www.chrisjordan.com, gdzie zobaczycie kompletną galerię projektu Running the Numbers, An American Self-Portrait.


źródło | źródło zdjęć

Rzeczpospolita vs. Dziennik Gazeta Prawna

Ten kto kupił wczorajszą Rzepę na pewno zauważył tą całostronicową reklamę:
[kliknij żeby zobaczyć powiększenie]

"Naśladownictwo to najwyższa forma uznania. Dziękujemy."
Rzeczpospolita
Rzepa, w niezbyt subtelny sposób, chciała podkreślić pewne podobieństwa do nowej makiety "Dziennika Gazety Prawnej". Czy miała rację?
Krój użyty w nagłówkach jest faktycznie podobny do znakomitego Erepublic, duńskiego studio E-Types. Również indeksy i nadtytuły przypominają jej bezszeryfową odmianę.

Powyżej DGP [kliknij żeby zobaczyć powiększenie]

Powyżej Rzeczpospolita, krój Erepublic agencji E-Types (<- zobacz więcej). [zobacz powiększenie]

Niestety, to samo powiedzieć można o infografice z wtorkowego wydania "DGP". Oba dzienniki stosują dwie grubości linii. Jednej dla konturowego podkreślenia obiektu, drugiej, cienkiej do wprowadzenia szczegółu. Odnośniki do opisów są jednakowe. Z drugiej strony takie przedstawianie informacji w formie graficznej jest już standardem.

powyżej DGP [zobacz powiększenie]

powyżej Rzeczpospolita [zobacz powiększenie]

Czołówka Typophile Film Festival

Czołówka Typophile Film Festival 5.

źródło

Dziennik Gazeta Prawna

"Press" nr 09/2009 informuje o połączeniu "Dziennika" z "Gazetą Prawną".
Układ jedynki nowego dziennika nawiązywać ma do "Gazety Prawnej", layout do "Dziennika". Winieta z połączonymi tytułami to prostokąt prawie na szerokość strony.
Makietę przygotowuje Kasper Skirgajłło-Krajewski*, który został dyrektorem artystycznym w Infor Biznes. Skupić się ma na modyfikacji layoutu "Dziennika".
Nowy dziennik reklamuje się na następnej stronie, zdradzając zarazem jego szatę przed jutrzejszą premierą. Nieco więcej o fuzji tutaj.

zobacz powiększenie

*Kasper Skirgajłło-Krajewski jako połowa luxsfery, wspólnie z Moniką Żyłą zaprojektował nowe makiety m. in. dla: "Tylko Rock", "Aktivist", "Exkluisiv", "Przegląd Sportowy", "Warsaw Insider", "Kino" i "Press".

Również w duecie, tym razem z Jackiem Utko, opracował makietę Pulsu Biznesu.